Aktualności DDP

Uwaga na oszustów

18 marca 2020

Uwaga na oszustów!

Jeżeli otrzymają Państwo sms o następującej lub podobnej  treści prosmy o zachowanie szczególnej ostrożności:
– SMS z banku, że środki z konta są przekazane do rezerw krajowych NBP.
– SMS informujący o obowiązkowych szczepieniach obywateli RP.

Wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny:

Na oszustwa najczęściej podatne są osoby starsze.
Autor SMS-a, podający się za placówkę bankową PKO Bank Polski informuje, że zgodnie ze specustawą środki na koncie w banku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. W tym celu odbiorcy SMS są namawiani do kliknięcia w załączony odnośnik i zalogowanie się do serwisu transakcyjnego, aby zachować na swoim koncie 1000 zł. Nie należy tego robić! Nie istnieje żadna specustawa mówiąca o przekazywaniu środków z prywatnych kont bankowych do rezerw NBP. Przed oszustami ostrzega oficjalnie PKO BP.
Przestrzegamy również przed oszustami, którzy poprzez SMS informują o obowiązkowych szczepieniach obywateli RP. Oszuści podają, że szczepienie jest częściowo refundowane, za pozostałą część odbiorcy SMS-a mieliby opłacić z własnej kieszeni. Ministerstwo Zdrowia dementuje, jakoby planowało masowe szczepienia i prosi, aby nie logować się na stronę podaną w SMS-ie i nie dokonywać na niej żadnych opłat.
Należy korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł informacji, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Wszelkie bieżące informacje dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.