Aktualności Małe Dzieci

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO POBYTU W ŻŁOBKU ?

27 sierpnia 2019

      Drodzy Rodzice!

Pójście Dziecka do żłobka to sytuacja trudna zarówno dla Was jak i dla Waszych Pociech. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześniej się do tego przygotować.

Na pewno zastanawiacie się czy Wasze Dziecko odnajdzie się w nowym środowisku. Proces adaptacji oczywiście u każdego dziecka przebiega inaczej. Zawsze wiąże się to z dużymi emocjami i uczuciem lęku. Najczęściej dziecko demonstruje to za pomocą płaczu. Bądźcie na to gotowi!

Aby zminimalizować jego strach należy wcześniej przygotować dziecko na nową sytuację. A jak to zrobić? Poddajemy kilka pomysłów:

  • Rozmawiajmy z dzieckiem. Mówmy o tym jak będzie wyglądał jego dzień w żłobku, co będzie robił.
  • Najważniejsze jest aby wzbudzić u dziecka pozytywne nastawienie do żłobka i opiekunek zwanych ciociami. Mówmy, że „w żłobku jest fajnie”, „będziesz się tam fajnie bawił”, „są tam różne fajne zabawki”, „będą tam inne dzieci, z którymi się będziesz bawił” itp.
  • Ważne jest także Wasze nastawienie do żłobka, ponieważ Wiecie sami, że wasze Pociechy cały czas Was obserwują i udzielają im się wszelkie Wasze emocje.

Pierwsze dni pobytu dziecka w żłobku wiążą się z dużym stresem, zarówno dla Was jak i dzieci, ale nie obawiajcie się. Nasze Ciocie pomogą Wam przejść ten trudny czas. Tylko dzięki współpracy jesteśmy w stanie „bezboleśnie” tego dokonać. Aby to osiągnąć przestrzegajcie kilku zasad:

  • Pożegnanie powinno być krótkie i czułe, ponieważ przedłużanie rozstania może wzbudzić jeszcze większe poczucie lęku.
  • Dziecko sygnalizuje swoje niezadowolenie płaczem, w związku z czym należy pozwolić uspokoić malucha opiekunce, co pomoże w nawiązaniu więzi między nią a dzieckiem.
  • Mówmy dziecku prawdę, czyli np. „wrócę po ciebie po obiadku”, a nie używajmy sformułowań typu „wrócę po ciebie za chwilę”. Ważne jest aby dotrzymywać złożonej obietnicy.

 

Drodzy Rodzice pamiętajcie,

że zostawiacie swoje Pociechy w rękach wykwalifikowanych,

pełnych ciepła Cioć,

które najlepiej jak potrafią zaopiekują się Waszymi Dziećmi.